Týždeň slovenských knižníc v Trnavskom kraji prináša benefity pre čitateľov aj pestrý program

Všetky knižnice zriaďované Trnavským krajom sa opäť zapájajú do celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa uskutoční od 3. do 7. marca 2025. Cieľom je zviditeľniť knižnice ako dôležité kultúrne a vzdelávacie inštitúcie. Pre čitateľky a čitateľov sú pripravené viaceré výhody a program v Knižnici J. Fándlyho v Trnave, Galantskej knižnici, Záhorskej knižnici v Senici a Žitnoostrovskej knižnici v Dunajskej Strede.

„Knižnice ako aj ďalšie kultúrne inštitúcie považujem za základné piliere vzdelávania. Ich poslaním je prispievať k rozvoju vzdelanej, kriticky mysliacej a kultúrne uvedomelej spoločnosti. Aj preto si vyžadujú našu neustálu podporu a pozornosť. Kultúra nemôže byť riadená mocenskými vplyvmi, či osobnými záujmami aktuálnych garnitúr. Musí zostať slobodná, nezávislá a otvorená. Iba tak môže napĺňať svoju dôležitú úlohu v spoločnosti. V súčasnej dobe informačnej presýtenosti je obzvlášť dôležité, aby tieto inštitúcie zostali relevantné a dostupné pre všetkých. Som rád, že sa všetky naše knižnice v kraji opäť zapojili do celoslovenského podujatia. Okrem zaujímavého programu budú mať čitatelia jednorazový vstup zdarma, odpustenie pokút a noví čitatelia aj bezplatnú registráciu,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave pozýva na slávnostné otvorenie podujatia, a to v utorok 4. marca od 17-tej hodiny v Záhradnej čitárni. V stredu 5. marca majú čitatelia možnosť stretnúť sa so spisovateľom a dramatikom Pavlom Weissom. Celý program knižnice nájdete na webovej stránke.

Galantská knižnica v Galante otvorí Týždeň slovenských knižníc v utorok 4. marca o 17-tej hodine besedou so spisovateľkou Soňou Bulbeck o živote v arabskom svete. Pre deti v predškolskom veku je vo štvrtok predpoludním pripravené divadelné predstavenie Zúbkovo. Celý program knižnice nájdete na webovej stránke.

Záhorská knižnica v Senici sa zapojí do celoslovenskej výzvy ´Je nás počuť´. Ide o verejné čítanie príbehov na netradičných miestach. Zažiť čítanie kníh v mestskej hromadnej doprave v Senici môžete v stredu 5. marca. V rovnaký deň si budú priamo v knižnici prebiehať aj ďalšie aktivity pre deti. Viac sa dozviete na stránke knižnice.

Žitnoostrovská knižnica v Dunajskej Strede prinesie hudobný večer s uvedením nového albumu gitaristu Pásztora Ádáma „Cuba“ v utorok 4. marca besedu so spisovateľkou Petrou Nagyovou Džerengovou. Podrobnosti nájdete na webovej stránke.

 

 

 

 

Participatívny rozpočet: Tieto projekty sa budú realizovať v Trnave a okolí

Aj tento rok budeme v rámci šiesteho ročníka participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja realizovať projekty, ktoré prinesú pozitívne zmeny pre naše mesto. Tu je prehľad ôsmich podporených projektov pre Trnavu a okolie:

Uži si svoj „Kroj” z Trnavy

Projekt sa zameriava na zachovanie tradičného ľudového odevu prostredníctvom workshopov pre deti, mládež a dospelých. Účastníci sa naučia tradičné techniky šitia a vyšívania typické pre trnavský región. Workshopy sa budú konať raz mesačne, pričom sa budú vyrábať rôzne časti kroja, ako napríklad sukne a prucely. Okrem praktických dielní sa budú organizovať exkurzie pre školy a veľké verejné podujatie „Kroje vo dvore” v máji 2025. Vďaka vysokému záujmu verejnosti plánuje tento projekt dlhodobé pokračovanie.

Fčelárske workshopy

Cieľom projektu je vzdelávať deti v materských a základných školách o význame opeľovačov, najmä včiel medonosných. Deti si pozrú krátku prezentáciu, oboznámia sa so skutočným včelím úľom a vyrobia si vlastný hmyzí hotel. Tento hotel umiestnia v školskom areáli a budú môcť sledovať vývoj včielok samotárok. Workshopy povedú skúsení členovia OZ FČELA, ktorí deťom priblížia svet včiel. Projekt podporuje ekologické povedomie a vzťah k prírode už od malého veku.

Deň remesiel na hrade Dobrá Voda

Podujatie sa uskutoční 8. mája 2025 na hrade Dobrá Voda a prinesie návštevníkom atmosféru historických remesiel. Návštevníci si budú môcť vyskúšať remeslá ako hrnčiarstvo, vyšívanie, drotárstvo a murovanie. Pre najmenších účastníkov budú pripravené nielen tvorivé dielne ale aj aktivity, medzi ktoré patrí kŕmenie zvieratiek, vajcová bitka či kušostreľba. Za ich tvorivosť získajú „Dobrovodský denár”, ktorý si budú vedieť vymeniť za sladkosti a rôzne iné odmeny. Vstup na podujatie je vhodný pre rodiny s deťmi a je zdarma.

Zachraňujeme životy z výšky

Projekt sa zameriava na využitie dronu s termokamerou, vďaka ktorému vie záchranný zbor získať dôležité informácie v rizikových situáciách. Dron umožní rýchlejšie a efektívnejšie zásahy dobrovoľných záchranárov, civilnej ochrany a ďalších zložiek. Minimalizuje sa tým riziko pre samotných záchranárov, keďže nebezpečné oblasti budú môcť monitorovať na diaľku. Okrem záchranárskych akcií bude dron využívaný aj na vzdelávacie podujatia pre verejnosť, aby sa zvýšilo povedomie o modrených technológiách. Projekt so sebou prináša vyššiu bezpečnosť v regióne a skvalitnenie záchranných operácií.

Trnavské komunitné koncerty

Projekt prináša tri komunitné koncerty na troch rôznych miestach v Trnave, na ktorých budú účinkovať žiaci a učitelia SZUŠ Gaudia. Koncerty sa budú konať na školskom ihrisku, v sídliskovej zóne, či v zariadení pre seniorov. Obyvatelia sídlisk, rodičia, okoloidúci či seniori budú mať príležitosť zažiť hudobné a divadelné vystúpenia v neformálnom prostredí. Dobrovoľníci môžu prispieť svojou pomocou pri organizácií, čím sa posilní komunitná angažovanosť. Projekt podporuje sociálnu súdržnosť a sprístupňuje kultúru všetkým generáciám.

Futbalový Festival Radosti – LIGA MAJSTROV TT SK – jednodňový turnaj detí kategórie U8

Futbalový festival je jednodňový turnaj pre deti do 8 rokov, ktorý sa uskutoční v areáli TJ ISKRA Horné Orešany. Najmladší futbaloví zápasníci zo siedmych okresov Trnavského kraja si zmerajú sily v štyroch tímoch na štyroch ihriskách. Do organizácie sa zapoja rodičia, starí rodičia, obec a miestne občianske združenia, čím sa podujatie stane komunitným zážitkom. Okrem futbalu spríjemní deň aj miestna ľudová hudba a varenie gulášu.

Históriou k budúcnosti II.

Projekt nadväzuje na úspešnú prvú fázu, počas ktorej sa podarilo získať repliky historických rovnošiat a prilieb pre dobrovoľný hasičský zbor v Bohdanovciach nad Trnavou. Tento rok plánujú zakúpiť kožené čižmy, dobové opasky a prívesný vozík na prepravu historickej techniky. Dobrovoľní hasiči sa zúčastňujú historických podujatí, kde prezentujú tradície a históriu hasičstva. Projekt spolupracuje so školami a letnými tábormi, aby priblížil deťom hasičskú históriu cez ukážky a prednášky.

Remeslá v rukách detí

Projekt podporuje tradičné remeselné zručnosti medzi žiakmi základnej a materskej školy v Zelenči. Deti sa oboznámia s rezbárstvom, háčkovaním, šitím, tradičnou kuchyňou a ďalšími technikami pod vedením skúsených remeselníkov. Miestni seniori, vinári a včelári sa zapoja do projektu a odovzdajú deťom svoje znalosti a skúsenosti. Projekt prepája školu s komunitou a motivuje deti k rozvíjaniu manuálnych zručností a kreativity.

Nová autorská výstava v Západoslovenskom múzeu v Trnave

Západoslovenské múzeum v Trnave pozýva na novú autorskú výstavu Mária Slezáka s názvom Medaily a návrhy. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok 6. marca o 17:00 hodine v priestoroch múzea.

Narodil sa v Trnave, študoval na strednej Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici (2007 – 2011) odbor Plošné a plastické rytie kovov a drahých kameňov (Pavel Károly). Po maturite pokračoval v bakalárskom stupni štúdia na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave (2011 – 2014), odbor Učiteľstvo umeleckých a výtvarných predmetov – animácia výtvarného umenia. Magisterský stupeň absolvoval na tej istej univerzite, odbor Učiteľstvo umeleckých a výtvarných predmetov – pedagogika výtvarného umenia (2014 – 2016).

Tvorba Mária Slezáka je inšpirovaná vplyvom dnes už neexistujúcej Školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici a pedagóga Pavla Károlyho. Počas štúdia sa zoznámil s rytím kovov, technikami tlače z výšky a hĺbkotlačovými technikami, medirytinou, oceľorytinou, rytím zlatotlačových štočkov, pečatidiel a razidiel. V ateliéri ho viedli aj Mgr. Art. Jozef Česla a Mgr. Art. Roman Lugár.

Od roku 2009 sa pravidelne zúčastňuje verejných anonymných súťaží, ktoré vyhlasuje Národná banka Slovenska. Prvým návrhom autora bol návrh na pamätnú striebornú mincu s nominálnou hodnotou 20 € a tematikou „Pamiatková rezervácia Trnava“. a vytvoril ho spolu so svojim spolužiakom Jergušom Gálikom.

V roku 2014 sa uskutočnila výstava s názvom NUMMOS v Západnom krídle trnavskej radnice. Autor vystavil finálne sadrové odliatky zo súťaží do Národnej banky Slovenska. Vystavené boli aj portréty (olejomaľby) poslucháčov z Ateliéru maľby na Katedre pedagogiky výtvarného umenia Trnavskej univerzity v Trnave pod vedením doc. akad. mal. Veroniky Rónaiovej. Práce umelcov – Veroniky Rónaiovej a jej otca Juliána Filu sa stali autorovi počas vysokoškolského štúdia inšpiráciou pri tvorbe bakalárskej práce s názvom „Maľovaná koláž“ aj diplomovej práce s názvom „Výtvarné dielo v architektúre na okraji záujmu“.

V roku 2014 začal spolupracovať s Numizmatickou spoločnosťou Slovenska pri Slovenskej akadémii vied, pobočka Trnava. Prvý realizovaný návrh autora bola medaila k 100. výročiu narodenia Williama Schiffera. Spolupráca pokračovala medailou 200. výročie narodenia Jána Palárika (2022) špeciálnou technológiou Mimaki, ktorá nahrádza smaltovanie. V roku 2023 vznikla autorova medaila k 100. výročiu trnavského futbalu. Mentorom autora pri realizácii bol Ing. Peter Kočvara z Medailérskeho klubu o.z. Zatiaľ poslednou realizáciou autora je medaila k 50. výročiu založenia Slovenskej numizmatickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied Považská Bystrica (2023).

Autor sa popri modelácii mincí a medailí venuje aj kresbe portrétov, návrhom tetovaní a gravírovaniu kovov, konkrétne výzdobe chladných a palných zbraní, gravírovaniu menoviek šperkov a pečatidiel. Žije a tvorí v Trnave. Verejnosti sa predstavuje samostatnou výstavou v Západoslovenskom múzeu po prvýkrát. Vystavené budú návrhy mincí a medailí v pomocnom materiáli, realizované razby, kresbové návrhy a skice ako i haptický odliatok medaily určený špeciálne na dotyk. Výstava potrvá v múzeu do 25. mája 2025.

V Trnave vznikne nový skate park

Trnavský kraj úspešne spolupracuje s trnavskou partiou skateboardistov už niekoľko rokov. V rámci tejto spolupráce župa poskytne občianskemu združeniu Sketopolis nevyužívané časti areálu SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku na Zavarskej ulici do dlhodobého, dvadsaťročného prenájmu.

Podmienkou prenájmu je investícia vo výške 600-tisíc eur, vďaka ktorej vznikne, okrem priestoru na pouličné športy, aj rekreačná zóna s detským ihriskom a komunitnými záhradami. Nový rekreačno-športový areál bude slúžiť skateboardistom, rodinám s deťmi a všetkým, ktorí hľadajú miesto na aktívny oddych.

 

Pripomíname si výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Uplynulo sedem rokov od tragickej udalosti, ktorou bola vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Navždy zmenila našu krajinu a otvorila dôležité diskusie o spravodlivosti, slobode slova a bezpečnosti novinárov. Považujeme za dôležité si pamiatku dvoch mladých ľudí, ako aj hodnoty slobody slova neustále pripomínať. V spolupráci s pozostalými sme sa rozhodli vybudovať Pamätník slobody slova na mieste tragédie vo Veľkej Mači.

Trnavský župan Jozef Viskupič sa vyjadril, že „pri dnešnom smutnom výročí tragickej udalosti môžem oznámiť, že sme tesne pred podpisom zmluvy so zhotoviteľom. Začiatok stavebných prác odhadujeme na marec tohto roku. Verím, že takto o rok sa vo Veľkej Mači stretneme na dôstojnom, pietnom mieste, ktoré bude niesť odkaz Jána a Martiny, a že si týchto bojovníkov za slobodu slova aj uctíme.“

Kraj je vo finálnej fáze verejného obstarávania na zhotoviteľa pamätníka. Na mieste tragédie Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bude realizovaný  projekt s názvom Záhrada, ktorý vzišiel z verejnej architektonickej súťaže. Jeho tvorcami sú Benjamín Brádňanský, Vít Halada a Martin Piaček, ktorí budú navyše autorsky dohliadať na priebeh stavebných prác.

V roku 2018 udelila Trnavská župa novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej Cenu slobody Antona Srholca in memoriam. Koncom roka 2019 na ich počesť zorganizovala konferenciu Slovensko proti všetkým mafiám, na ktorej vystúpili slovenskí aj talianski novinári a právnici. Župa má v záujme aj ďalej iniciovať diskusie a vzdelávacie aktivity smerujúce k rozvoju občianskej spoločnosti.

Takto budú premávať prímestské autobusy počas prázdnin

Od pondelka 24. februára do 28. februára 2025 budú v Trnavskom kraji jarné prázdniny pre žiakov škôl. Z toho dôvodu budú autobusy prímestskej dopravy premávať v prázdninovom režime. Cestovné poriadky sú pre verejnosť dostupné na výveskách jednotlivých zastávok a na weboch dopravcov Arriva Trnava, SKAND Skalica a SAD Dunajská Streda.

Autobusy budú opätovne premávať v štandardnom režime od pondelka 3. marca 2025.

Nové ambulancie, moderné učebne a podpora občianskeho sektora. Aj to sú výsledky kraja za predchádzajúce dva roky.

V utorok 18. februára 2025 sa uskutočnilo 17. zasadnutie Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja. Jeho predmetom bol aj odpočet činnosti kraja za uplynulé dva roky. Dokument sumarizuje kľúčové investície, projekty a opatrenia, ktoré kraj realizoval v rámci napĺňania Programového vyhlásenia na roky 2022–2026, ku ktorému sa prihlásil tak župan, ako aj poslanci.

„Úspešne napĺňame našu spoločnú víziu pre moderný kraj. Stanovili sme si jasné ciele, ktoré odrážajú potreby obyvateľov Trnavského kraja a mnohé z nich sme premenili na konkrétne výsledky. Investície sme smerovali do zdravotníctva, sociálnej oblasti, školstva, dopravy aj kultúry. Pracujeme systematicky, transparentne a v duchu spolupráce, aby sme zabezpečili udržateľný rozvoj v regiónoch. Ďakujem poslancom, kolegom z úradu aj župných organizácií za ich úsilie,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Odpočet činnosti Trnavského samosprávneho kraja za roky 2023 a 2024 odráža systematickú prácu v kľúčových oblastiach, od zdravotníctva a sociálnych služieb, cez školstvo a dopravu, až po kultúru a inovácie.

Kraj investoval do modernizácie cestnej infraštruktúry vrátane rekonštrukcie mostov a zatraktívňovania prímestskej dopravy. V oblasti zdravotníctva boli otvorené nové ambulancie kardiológie a neurológie, a dokončené je aj nové psycho-sociálne centrum v Trnave. V školstve bola prioritou modernizácia odborných učební a športovísk, začatie debarierizácie väčších stredných škôl či podpora učiteľov aj duálneho vzdelávania. Okrem toho sa kraj naďalej sústredil aj na podporu regionálnej kultúry a rozvoj inovácií, či malého a stredného podnikania. Modernizoval divadlo, múzeá a galérie a zároveň rozvíjal inteligentné riešenia v spolupráci s univerzitami a výskumnými inštitúciami.

Ako dodal župan Viskupič, „chcem aj naďalej pokračovať v rozvoji nášho regiónu tak, aby bol moderný, udržateľný a prospešný pre všetkých jeho obyvateľov. A to aj napriek mnohým výzvam v posledných rokoch. V dôsledku legislatívnych zmien sa znížili daňové príjmy kraja a zvýšili sa naše výdavky, najnovšie v súvislosti s vyššou sadzbou DPH. V predchádzajúcich obdobiach sme sa správali ako dobrí hospodári. Vďaka tomu máme aj v ťažkých časoch priestor flexibilne reagovať na vývoj. Zameriavame sa pritom na získavanie externých zdrojov, z ktorých vieme efektívne financovať naše rozvojové plány.“

Župa požiada o spolufinancovanie rekonštrukcie športového areálu pri SPŠ technickej v Trnave Fondu na podporu športu. Uchádza sa až o jeden milión eur, pričom celková hodnota projektu je 2,1 milióna eur.

Vďaka župe vznikne nový skatepark. Krajskí poslanci schválili prenájom časti areálu pri SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku na Zavarskej v Trnave občianskemu združeniu Sketopolis na 20 rokov. Kraj tak nadviazal na doterajšiu spoluprácu s miestnou komunitou skateboardistov. V pláne je rozšíriť možnosti na skatebording, vybudovanie oddychovej zóny a komunitných záhrad v celkovej hodnote 600-tisíc eur.

Kraj má záujem pokračovať vo využívaní európskych zdrojov, ako aj v úspešnej spolupráci so svojimi českými partnermi. Poslanci schválili podanie viacerých žiadostí o spolufinancovanie cezhraničných projektov z Fondu malých projektov v rámci programu Interreg Slovensko-Česko 2021–2027. Dva projekty sú zamerané na zlepšenie života klientov a práce zamestnancov DD a DSS v Seredi. Ďalší projekt je zameraný na prehĺbenie spolupráce medzi Spojenou školou v Holíči a Strednou školou Slavkov. Projekt s názvom „Vesmír nad nami, vesmír v nás“ bude realizovať hvezdáreň v Hlohovci v spolupráci s hvezdárňou v Ždániciach, pričom sa budú snažiť o efektívnu popularizáciu astronómie.

V neposlednom rade, dva nové projekty sú zamerané na rozvoj cyklistiky a udržateľnej mobility. Prvý z nich sa sústredí na propagáciu cyklistiky na Moravskej cyklomagistrále, respektíve na vytvorenie manuálu výstavby a využívania cyklotrás v prihraničnom území. Druhý projekt sa zameria na udržateľnú mobilitu. V rámci neho sa v Dunajskej Strede a okolí pilotne zavedú nákladné (cargo) bicykle, ktoré by mala prevádzkovať OOCR Matúšova zem v spolupráci s obcami.

Župné stredné školy majú pre budúcich prvákov vyše 4-tisíc miest, prihlášky je možné podať do 20. februára

V Trnavskom kraji sa nachádza 62 stredných škôl, z toho je 18 cirkevných a súkromných stredoškolských zariadení. Záujemcovia si môžu podať prihlášku prostredníctvom svojej základnej školy do 20. februára 2025, prehľad študijných a učebných odborov župných stredných škôl je dostupný v brožúre Kam na strednú na webe kraja. Ponuka odborov bude od budúceho školského roka rozšírená o odbor technické lýceum na SPŠ technickej v Trnave a o odbor asistent predaja na SOŠ obchodu a služieb v Piešťanoch.

Stredné školy v Trnavskom kraji ponúkajú v školskom roku 2025/2026 spolu 4.867 voľných miest pre nových študentov. Z toho až 4.403 miest otvoria župné stredné školy. Prioritou kraja je vytvárať pre mladých ľudí atraktívne a kvalitné prostredie, ktoré im pomôže pripraviť sa na budúcnosť a zároveň reflektuje aktuálne trendy a dopyt trhu práce.

„Trnavský kraj systematicky zvyšuje kvalitu vzdelávania. Aktuálne prebieha napríklad debariarizácia viacerých stredných škôl, na Strednej zdravotníckej škole v Trnave sa rekonštruuje internát, na Spojenej škole v Rakoviciach pokračuje župa s budovaním záhradníckeho a ovocinárskeho centra a finišuje s výstavbou novej telocvične pri SOŠ podnikania v remeslách a službách v Senici,“ doplnil riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda s tým, že kraj plánuje aj rozšírenie priestorov na Spojenej škole v Šamoríne, rekonštrukciu internátu na SOŠ elektrotechnickej v Trnave či vybudovanie športového areálu pri SPŠ technickej v Trnave.

V školskom roku 2024/2025 otvoril kraj až tri nové študijné odbory. Jedným z nich je odbor ochrana osôb na SOŠ obchodu a služieb v Trnave, na ktorej župa zabezpečila moderné odborné učebne a tiež nové workoutové ihrisko. Odbor Gymnázium so zameraním na informatiku ponúka Gymnázium Ladislava Novomeského Senica a odbor agromechatronik otvorila SOŠ technická Galanta, na ktorej boli v predchádzajúcom období zmodernizované priestory a zakúpené nové vybavenie do odborných učební.

Trnavský kraj podporuje stredné školstvo aj prostredníctvom poradenstva pri výbere školy. Na to slúži jedinečné TalentCentrum, ktoré pomáha žiakom siedmeho až deviateho ročníka základnej školy pri rozhodovaní sa o študijnom smere na strednej škole a následnom uplatnení sa na pracovnom trhu. Župa minulý rok otvorila tiež Centrum popularizácie fyziky TTSK, ktorého cieľom je zvýšiť záujem mladých ľudí o prírodné vedy a posilniť ich vzťah k fyzike a energetike.

V podpore študentov nedostatočne obsadených a perspektívnych študijných odborov na stredných školách, ktorých je zriaďovateľom bude kraj pokračovať aj počas nasledujúceho školského roka 2025/2026. Na zozname sú zaradené odbory chemik operátor, záhradnícka výroba a služby, obrábač kovov, agropodnikanie – farmárstvo, murár, biotechnológia a farmakológia, mäsiar, krajčír – dámske odevy a mechanik nastavovač. Študenti týchto odborov, ako i študenti zapojení do systému duálneho vzdelávania, môžu získať mesačné finančné štipendium, navyše im župa poskytuje bezplatné cestovanie prímestskými autobusmi a ubytovanie v internátoch.

Prvé prijímacie kolo na talentové skúšky bude v prvom termíne prebiehať 24. marca a v prípade potreby aj 25. a 26. marca 2025; v druhom termíne 31. marca a v prípade potreby aj 1. a 4. apríla 2025. Prvé kolo prijímacích skúšok na gymnáziá a stredné odborné školy, na ktorých sa nevyžadujú talentové skúšky, bude v prvom termíne 5. mája a v prípade potreby aj 6. mája 2025; druhý termín je stanovený na 12. mája a v prípade potreby aj na 13. mája 2025. Druhé kolo prijímacích skúšok bude prebiehať 17. júna, v prípade potreby aj 18. júna 2025.

V školskom roku 2024/2025 navštevuje 44 župných stredných škôl viac ako 16.200 študentov, z ktorých je približne 4.300 prvákov a takmer 2.900 maturantov. V systéme duálneho vzdelávania študuje 1.082 študentov z 18 župných a 7 súkromných škôl. Zoznam všetkých 44 škôl v Trnavskom kraji spolu s informáciami o štúdiu nájdete v brožúre bit.ly/brozura2024

Centrum krízovej intervencie Káčko v Trnave nekončí. Trnavský kraj finančne podporí jeho činnosť

Trnavský kraj reaguje na rastúcu potrebu starostlivosti o duševné zdravie mladých ľudí. Na základe dobrej skúsenosti zintenzívňuje spoluprácu s občianskym združením IPčko, ktoré sa dlhodobo venuje poskytovaniu psychologického poradenstva a krízovej intervencie. Cieľom kraja je prispieť k odbúravaniu stigmy spojenej s duševnými ťažkosťami. Chce tiež vytvoriť bezpečné a podporujúce prostredie na stredných školách.

 „Tragédie sa nevyhýbajú ani mladým ľuďom v našom kraji. Centru krízovej intervencie Káčko v Trnave, v ktorom pôsobia traja psychológovia a psychologičky, však hrozil pre nedostatok financií zánik. Rozhodli sme sa, že finančne podporíme jeho fungovanie. Vďaka tomu bude zachovaný prístup k odbornej a včasnej pomoci pre mladých ľudí z celého regiónu,povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

 „Tešíme sa, že sa Trnavský kraj rozhodol podporiť existenciu nášho trnavského Centra krízovej intervencie Káčko, keďže je pre mnohých ľudí v krízových životných situáciách dôležitým zdrojom pomoci. Naši psychológovia a psychologičky z Káčka, z nízkoprahového Flek klubu a z miestneho Krízového intervenčného tímu IPčko len za minulý rok poskytli skoro 8.700 pomáhajúcich a krízových intervencií,“ skonštatoval riaditeľ OZ IPčko Marek Madro.

Významnou finančnou injekciou však spolupráca medzi Trnavským krajom a IPčkom neskončí. IPčko zrealizuje ďalšiu sériu akreditovaných školení pre riaditeľov a pedagógov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, čím sa posilní ich schopnosť rozpoznávať u študentov varovné signály a reagovať na ne.

 „Učitelia a zamestnanci stredných škôl sú často prví, ktorí problémy mladých ľudí identifikujú. Je nesmierne dôležité, aby boli vybavení nástrojmi a vedomosťami na prevenciu, ako aj na rýchlu a účinnú reakciu v krízových situáciách. Práve preto zintenzívňujeme spoluprácu všetkých 44 župných stredných škôl s IPčkom. Od júna, včas pred letnými prázdninami, bude k dispozícii non-stop online psychologické poradenstvo pre študentov, rodičov a učiteľov. Budeme tiež pokračovať v sérii školení pre určených zamestnancov škôl a k dispozícii bude aj výjazdový tím na zabezpečenie akútnej krízovej intervencie,“ avizoval župan Viskupič.

„Viac ako tretina tých, ktorí sa minulý rok obrátili na IPčko, sú mladí ľudia do 18 rokov. Na prvých priečkach problémov, ktoré s nami riešia, sú myšlienky na ukončenie života, sebapoškodzovanie, tlak na výkon či škola a vzdelávacie ťažkosti. Školy väčšinou nie sú tak bezpečným prostredím, ako by mohli a mali byť. Je preto kľúčové, aby sme tomu venovali pozornosť a vzdelávali aj prvolíniových pracovníkov, pretože krízové situácie v školách a medzi mladými nie sú tak ojedinelé, ako by sme si možno priali,“ uzavrel riaditeľ Madro.

Budúci kaderníci a barberi predviedli svoj talent v súťaži o Putovný pohár župana Trnavského kraja

V priestoroch Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Galante sa uskutočnil historicky prvý ročník kaderníckej súťaže o „Putovný pohár župana Trnavského samosprávneho kraja“. Súťaž bola zameraná na prezentáciu praktických zručností budúcich kaderníkov a barberov a poskytla talentovaným žiakom možnosť predviesť svoju kreativitu a odborné schopnosti.

Na podujatí sa predstavilo celkovo 18 žiakov zo 6 stredných odborných škôl z Trnavského a Nitrianskeho kraja. Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách, a to pánskej na tému Bohémsky ženích a dámskej na tému Bohémska nevesta.

V pánskej kategórii zvíťazil študent SOŠ OaS Galanta Kristián Forró, v dámskej kategórii previedla najlepšie svoje kadernícke umenie študentka SOŠ OaS Trnava Kristína Maláková.