Ekologický čin roka 2024

Trnavský kraj realizuje 14. ročník súťaže Ekologický čin roka 2024. Aj tento rok ocení jednotlivcov a kolektívy, ktoré svojimi aktivitami prispeli k ochrane a tvorbe životného prostredia. Projekty zrealizované v minulom roku je možné prihlásiť do 28. februára 2025, a to písomne alebo elektronicky.

„Verím, že aj tento rok sa do súťaže zapojí množstvo inšpiratívnych projektov, ktoré dokázali reálne prispieť k zlepšeniu kvality životného prostredia v Trnavskom kraji. Žije tu nespočetne veľa kreatívnych a aktívnych ľudí, ktorí sa zaujímajú o trvalo udržateľný rozvoj, a je pre nás spoločenskou povinnosťou ich prácu podporovať aj a oceniť.“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že tie najlepšie projekty kraj odmení finančne. Prvé miesto získa odmenu 1.500 eur, druhé 1.000 eur a tretie miesto bude ocenené sumou 700 eur. Súťažné návrhy je potrebné doručiť poštou na Úrad Trnavského samosprávneho kraja alebo vyplnením online prihlášky.

Súťaže sa môžu zúčastniť jednotlivci, kolektívy materských, základných a stredných škôl, samosprávy alebo záujmové združenia. Za ekologický čin možno považovať aktivity ako sú napríklad dokumentácia a likvidácia neriadených skládok odpadov v katastroch obcí a miest, zavedenie separovaného zberu odpadu na školách, výsadba zelene, záchrana alebo dokumentácia cenného biotopu, využitie obnoviteľných zdrojov energie, práca s mládežou v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia alebo organizovanie súťaží s environmentálnou tematikou. Do súťaže je možné prihlásiť projekty, ktoré boli realizované v roku 2024. Prihlásené projekty bude vyhodnocovať odborná komisia.

V minulom roku bolo do súťaže prihlásených 23 súťažných návrhov. V kategórii občianskych združení, obcí a dobrovoľníkov bol na prvom mieste ocenený projekt s názvom Zelený Baloň občianskeho združenia Pro Balony. Na aktivitách sa podieľalo 50 aktívnych členov, ktorí svojou činnosťou prispeli aj v roku 2023 k revitalizácii jazierka Homokoš, vykonali terénne úpravy, vysadili viac ako 45 pôvodných druhov drevín, obohatili dané prostredie o repasované lavice a voľnočasové prvky, pričom v jazierku pribudlo 30 kilogramov malých rýb. Členovia prispeli k skrášleniu obce vysadením kvetov, drevín a výrobou kvetináčov.

Víťazom v kategórii materských, základných a stredných škôl sa stal projekt ZŠ s MŠ Vančurova v Trnave za projekt s názvom Záhrada, ktorá nás učí. Škola sa rozhodla revitalizovať školský areál, rozšíriť miesta pre prirodzený život a zabezpečiť ekosystém pre rastliny a živočíchy vo všetkých fázach vývoja. Nakúpila stromy, informačné tabule, materiál na zmyslový chodník, materiál na vybudovanie mokrade, búdky a hmyzie domčeky, ktoré svojpomocne žiaci vykopali, osadili, vybudovali. Vytvorili tiež kompostoviská a mokrade, ktoré pomôžu prilákať obojživelníky a vodný hmyz do areálu školy. Vytvorili tiež geopark, ktorého súčasťou sú informačné tabule zamerané na pôdy, minerály a skameneliny vyskytujúce sa v okolí Trnavy.

Súťaž Ekologický čin roka vyhlasuje Trnavský samosprávny kraj každoročne od roku 2010. Odvtedy sa do súťaže zapojilo niekoľko desiatok subjektov, vďaka aktivitám ktorých sa zlepšila kvalita životného prostredia po celom kraji. Trnavský kraj informuje o svojich aktivitách v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia aj na facebookovej stránke Zelený kraj.

Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch prechádza debarierizáciou

Až devätnásť stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského kraja je zapojených do procesu debarierizácie.  Jej hlavným cieľom je vytvorenie vhodných podmienok pre študentov so zdravotným postihnutím či obmedzenou schopnosťou pohybu.

Stavebné práce v hodnote takmer 100-tisíc eur prebiehajú aj na župnom Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch. Projekt zahŕňa napríklad zriadenie prístupu k budove školy z bezbariérového parkoviska, zo šatní či z hygienických kabín, ale aj zabezpečenie schodiskovej plošiny.

Debarierizácia aktuálne prebieha aj na ďalších župných školách, a to na Spojenej škole v Dunajskej Strede, Obchodnej akadémii v Senici a Gymnáziu Ladislava Novomeského v Senici.

J. Viskupič: Apelujem na vládu, aby prestala ignorovať problém mostov.

Okresný úrad Senica vydal po konzultácii s Okresným dopravným inšpektorátom Skalica rozhodnutie o úplnej uzávere mosta M1644 Brodské – Lanžhot na ceste II. triedy, a to na nevyhnutne potrebný čas od pondelka 27. januára 2025 od 14:00 hodiny pre všetky druhy dopravy vrátane cyklistov a peších. Trnavský kraj zabezpečil označenie obchádzkových trás a zároveň požiadal ministra dopravy SR o dočasné vyňatie dotknutého úseku diaľnice zo zoznamu spoplatnených úsekov. Zároveň plánuje rekonštrukciu mosta v spolupráci s Juhomoravským krajom, ktorý zabezpečuje projektovú prípravu.

„Situácia s mostami je alarmujúca. Ak sa vláda nezačne prioritne venovať tomuto problému, hrozí kolaps dopravy. To sa týka celého Slovenska. Mosty musia byť témou pre vládu na čele s premiérom, ale aj pre parlament a prezidenta. Bez ich okamžitých krokov budeme nútení zatvárať mosty, čo ochromí dopravu a ohrozí každodenné fungovanie státisícov ľudí, ktorí dochádzajú za prácou, vzdelaním alebo lekárskym ošetrením. To pre ľudí v regiónoch tiež znamená obchádzkové trasy, vyššie náklady a stratený čas. Už roky upozorňujem, že kraje suplujú úlohu štátu. Zdedili sme investičný dlh, ktorého úroky nás dobiehajú. Na regionálnych cestách robíme maximum. Využívame vlastné aj európske zdroje, no to naozaj nestačí. Bez spolupráce na všetkých úrovniach a systémového zabezpečenia financií od vlády budeme mosty preventívne zatvárať jeden po druhom, ak nechceme aby nám padli na hlavu, a to aj doslova. A s pribúdajúcimi rokmi to bude len horšie. Hraničný most Brodské-Lanžhot je ďalším z príkladov mostov v havarijnom stave (7. stupeň). Apelujem na vládu, aby prestala ignorovať tento problém a konala, kým nebude neskoro,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Označená obchádzková trasa pre všetky vozidlá vedie po cestách II. a III. triedy, a to z Kútov cez Holíč do Českej republiky, s celkovou dĺžkou 48,7 kilometrov. Alternatívne môžu cestujúci využiť vlakovú dopravu alebo diaľničný úsek D2. V súvislosti s uzáverou adresoval Trnavský kraj ministrovi dopravy SR oficiálnu žiadosť o dočasné vyňatie dotknutého úseku diaľnice zo zoznamu spoplatnených úsekov, aby sa minimalizoval dopad na obyvateľov a podnikateľov v regióne. Česká strana avizovala, že bude postupovať obdobne voči svojmu rezortu.

Konferencia Cyklomestá 2025

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s mestom Trnava a Cyklokoalíciou pripravili konferenciu o mobilite a kvalite života v mestách a obciach s názvom Cyklomestá Trnava 2025. Prebiehať bude v dňoch 12. a 13. februára 2025 v priestoroch kultúrneho centra Malý Berlín na Štefánikovej ulice v Trnave. Jej cieľom je ponúknuť verejnej správe, súkromnému sektoru a celej odbornej verejnosti odpovede na otázky prečo a najmä ako zlepšovať kvalitu života v mestách a obciach riešeniami v oblasti udržateľnej mobility.

V rámci panelových diskusií budú súčasťou odborníci z oblasti cyklodopravy, ako napríklad Angela van der Kloff, Pekka Tahkola, Holger Haubold, Adela Penesová, ale aj Dan Kollár, či trnavský župan Jozef Viskupič.

Podrobnosti s možnosťou kúpenia lístkov nájdete na webovej stránke www.cyklomesta.sk

Vďaka podpore kraja sa zrealizuje ďalších 41 občianskych projektov

Trnavský kraj vyhodnotil najúspešnejšie projekty župného participatívneho rozpočtu Tvoríme kraj. Hlasovaním sa do rozhodovania zapojila aj verejnosť. Dokopy kraj podporí  41 občianskych a komunitných projektov a rozdelí medzi ne 150-tisíc eur.

V online hlasovaní mal každý hlasujúci možnosť podporiť minimálne 3 projekty zo všetkých 58. Hlasovanie verejnosti malo 40-percentnú váhu pri rozhodovaní, druhú časť tvorili hlasy členov deliberatívnych fór, ktorých váha bola 40 percent. Pri rozhodovaní mali svoj hlas aj predkladatelia projektov, ktorých hlasovanie malo váhu 20 percent.

Do šiesteho ročníka župného participatívneho rozpočtu sa zapojilo viac ako 11 tisíc hlasujúcich, ktorí celkovo odovzdali cez 36-tisíc hlasov. Najviac hlasov získali projekty z okresu Trnava, a to takmer 8.500.

V okrese Senica skončil na prvom mieste projekt občianskeho združenia Opravme hrady s názvom Drevený mostík na hrade Korlátko. Mostík nahradí doteraz používanú pracovnú lávku z lešenia. Most  bude približne 16m dlhý, pričom sprístupní zaujímavé výhľady zo severnej časti hradu. Zároveň bude oproti doterajšej lávke z lešenia bezpečnejší.

Prvenstvo za okres Trnava získal projekt Uši si svoj Kroj z Trnavy. Občianske združenie Tvorenie v Hojnosti sa zaoberá hlavne ľudovým odevom z oblasti Trnavského kraja. Prostredníctvom workshopov, exkurzii pre školy a ukážok tradičných techník by chceli oboznámiť širokú verejnosť , ale hlavne deti a mládež s touto tematikou a uviesť ich do krásy tradícií.

Pokračovanie projektu Záleží na tebe II. zvíťazilo v okrese Galanta. Jeho cieľom je edukáciou detí v školách, ale aj v obciach motivovať deti a mládež, či dospelých k dobrovoľníctvu, a to prostredníctvom ukážok pátrania, techniky, zvýšiť povedomie o poskytovaní prvej pomoci, pôsobiť preventívne cez rozhovory o psychohygiene s tímom psychológov.

Zoznam projektov, ktoré sa budú vďaka podpore kraja realizovať nájdete na webovej stránke. 

Trnavský kraj podporuje lekárov aj v roku 2025

Trnavský kraj od 15. januára 2025 otvoril dve dotačné výzvy určené na podporu a rozvoj zdravotníctva. Predkladanie žiadostí bude prebiehať elektronicky priebežne počas celého roka.

 „Zabezpečenie zdravotnej starostlivosti je jednou z najväčších výziev, ktorým Slovensko čelí. V Trnavskom kraji vnímame napríklad aj vysoký priemerný vek lekárov. Tento trend je alarmujúci a vyžaduje si aktívne kroky, ktoré už dlhodobo realizujeme. Sústreďujeme sa na udržanie skúsených odborníkov, ktorí v kraji liečia dlhodobo, a zároveň aj na motiváciu mladých lekárov, ktorých prítomnosť je nevyhnutná pre udržateľnosť zdravotníckeho systému. Aj v roku 2025 podporíme prostredníctvom dotačných výziev v celkovej výške 260-tisíc eur projekty, ktoré prispejú k zlepšeniu pracovných podmienok, modernizácii zdravotníckych zariadení a motivácii mladých odborníkov zostať a pracovať v našom regióne. Aj vďaka tejto podpore dokážeme vytvoriť lepšie prostredie pre lekárov a zároveň zabezpečiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre našich obyvateľov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič

Prvá výzva je určená na zvýšenie kvality a dostupnosti všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti na území kraja, a to aj prostredníctvom dotácií pre ambulancie, ktoré sú výučbovými zdravotníckymi zariadeniami v maximálnej výške 5-tisíc eur, pre lekárov pripravujúcich sa na atestáciu – rezidentov v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo pediatria, formou jednorazového príspevku a príspevkov k mzde rezidentov do výšky tisíc eur, či dotácií pre začínajúcich lekárov v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo pediatria a lekárov špecialistov, ktorí prevezmú ambulanciu od všeobecného lekára pre dospelých alebo všeobecného lekára pre deti a dorast do výšky 5-tisíc eur, alebo si zmenia/rozšíria už skôr vydané povolenie na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia o uvedené odbory. Tí majú možnosť získať príspevok na založenie a vybavenie novej ambulancie do výšky 20-tisíc eur. Získať môžu príspevok pre nového poskytovateľa na vybavenie ambulancie po predchádzajúcom lekárovi vo výške 15-tisíc eur. Kraj vyčlenil z rozpočtu sumu 130-tisíc eur.

Druhá výzva sa zameriava na nových poskytovateľov špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Tí môžu využiť podporu vo forme jednorazového príspevku pre nového poskytovateľa na vybavenie novej ambulancie do výšky 20-tisíc eur, príspevku na úhradu nájomného v maximálnej výške 200 eur mesačne, či príspevku na mzdu ďalšieho zdravotníckeho pracovníka do výšky tisíc eur mesačne. Existujúci poskytovatelia špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti sa môžu uchádzať o dotácie vo forme jednorazového príspevku na rekonštrukciu a rozšírenie priestorov ambulancie do výšky 10-tisíc eur, jednorazového príspevku na materiálno-technické vybavenie ambulancie v maximálnej hodnote 5-tisíc eur, príspevku na úhradu nájomného do výšky 200 eur mesačne, či príspevku na mzdu ďalšieho zdravotníckeho pracovníka do výšky tisíc eur mesačne.

Žiadosti je možné posielať elektronicky na webovej stránke.

Trnavský kraj bol aj v roku 2024 plný zážitkov, návštevnosť destinácie opäť rástla

Komentované prehliadky prírody, spoznávanie architektonických zaujímavostí, netradičné splavy riek, exkurzie v inak neprístupných priestoroch, zážitkové vzdelávanie – aj prostredníctvom týchto aktivít budovala v uplynulom roku Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj s podporou Trnavského samosprávneho kraja destináciu, ktorú turisti poznajú pod značkou Trnavský kraj zážitkov. Odzrkadlilo sa to v opätovnom náraste návštevnosti i počtu prenocovaní.

Za prvých 11 mesiacov roka 2024 zaznamenal Štatistický úrad SR v Trnavskom kraji 375 448 návštevníkov, čo je o 3,13 % viac ako v rovnakom období roka 2023. Domáci a zahraniční turisti sa v uvedenom období roka 2024 postarali o 1 295 463 prenocovaní, čo je medziročný nárast o 3,33 %. Rástol počet domácich návštevníkov, ale aj hostí zo všetkých dôležitých zahraničných trhov (Česká republika, Nemecko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko) pričom u nich prišlo aj k nárastu priemerného počtu prenocovaní.

Zástupcovia členských subjektov KOCR Trnavský kraj schválili koncom minulého roka na valnom zhromaždení plán aktivít aj rozpočet na rok 2025. V najbližšom období bude KOCR klásť dôraz na bohaté kultúrne dedičstvo, ktorým jednotlivé regióny oplývajú. V pláne je tiež realizácia viacerých cezhraničných projektov.

„V oblasti rozvoja cestovného ruchu sme v uplynulých rokoch urobili veľký pokrok a dosiahli viditeľné výsledky. Návštevnosť aj počet prenocovaní v destinácií Trnavský kraj opäť medziročne rástla, pokračovalo priame letecké spojenie Tel Aviv – Piešťany aj zvyšovanie záujmu domácich turistov o dovolenku v našom kraji,“ zhodnotil trnavský župan Jozef Viskupič.

Druhá sezóna priameho leteckého spojenia Tel Aviv – Piešťany odštartovala v máji a trvala do októbra. Záujem o priame lety medziročne narástol. Išlo čisto o incomingové spojenie obsadené izraelskými turistami prichádzajúcimi na Slovensko. Hneď prvý let využili zástupcovia cestovných kancelárií, ktorí precestovali celý Trnavský kraj, aby mohli svoje zážitky sprostredkovať klientom. Podobné poznávacie cesty pripravila KOCR v priebehu roka 2024 napríklad aj pre influencerky z Blízkeho východu, fínskych touroperátorov a medzinárodnú skupinu mladých novinárov – účastníkov FIJET akadémie.

„Vďaka podpore Trnavského samosprávneho kraja budeme vo využívaní potenciálu medzinárodného letiska v Piešťanoch pokračovať aj v nasledujúcom roku. Na základe avizovanej novely zákona o cestovnom ruchu sa chceme spolu s členskými organizáciami uchádzať o dotácie z Ministerstva cestovného ruchu a športu SR na niekoľko nových projektov. Rozbehli sme aj viaceré cezhraničné spolupráce, ktoré budú realizované práve v roku 2025,“ uviedla Agáta Mikulová, výkonná riaditeľka KOCR Trnavský kraj.

Aktivity KOCR na domácom trhu sa podľa jej slov niesli v uplynulom roku v znamení viacerých noviniek s cieľom osloviť nové skupiny potenciálnych návštevníkov a predstaviť im zaujímavosti Trnavského kraja zážitkov.  Milovníci výletov na bicykloch vďaka tomu spoznávali okolie Dunaja, o zaujímavostiach a histórii dunajskej krajiny im rozprávali miestni sprievodcovia. Spolu s architektom sa vybrali po stopách nedokončenej železničnej trate na Záhorí a objavovali pamiatky, ktoré v Skalici zanechal Dušan Jurkovič. Ďalšou novinkou boli splavy s ryžovaním zlata i exkurzie vo Vodnom diele Gabčíkovo. Výletníci mali vďaka tomu možnosť nazrieť aj do priestorov, ktoré sú pre individuálnych návštevníkov neprístupné.

Zároveň pokračovali obľúbené zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera – jedna z nich sa uskutočnila v rámci Noci divadiel a bola obohatená o diskusiu s tvorcami. V publiku  sedeli ľudia, ktorí Piešťany podľa Wintera videli už niekoľkokrát. Turisti sa radi vracajú na Lesopotulky – komentované prehliadky prírody v sprievode odborníkov a svoje stále publikum si našlo i zážitkové popoludnie v Dolnej Krupej s názvom Rozárium hudby, ktorého vrcholom je každoročne koncert v podaní špičkových domácich i zahraničných interpretov.

Z pohľadu hudobného umenia i architektúry je Dolná Krupá jedným z klenotov Trnavského kraja. Na objavovanie podobných kultúrnych pokladov sa plánuje KOCR Trnavský kraj zamerať aj v roku 2025. V rámci cezhraničného projektu budú prepojené historické a kultúrne pamiatky, v ktorých zanechali stopy šľachtické rody Pálfiovcov, Bourbonovcov, Liechtensteinovcov a Esterháziovcov. KOCR sa zapojila do medzinárodného projektu Danube Islands.  Na úspech jedného zo svojich najúspešnejších infraštruktúrnych projektov – Útulne Jozefa Maka plánuje nadviazať osadením nových herných prvkov na Náučnom chodníku Driny. Zlepšovanie turistickej infraštruktúry bude realizované aj prostredníctvom kooperačných projektov v spolupráci s členskými organizáciami cestovného ruchu a vďaka podpore Ministerstva športu a cestovného ruchu SR.

V roku 2024 podporila župná Nadácia DAR 27 žiadateľov o pomoc a bude pomáhať ďalej

Správna rada Nadácie DAR Trnavského kraja schválila rozdelenie finančných prostriedkov vo výške viac ako 14-tisíc eur medzi 27 žiadateľov o pomoc. Župná nadácia už 20 rokov pomáha obyvateľom, ktorí sa ocitli v zložitej životnej situácii. Rodinám aj organizáciám poskytuje finančné príspevky na liečbu, rehabilitáciu, zdravotné pomôcky a iné nevyhnutné potreby.

„Naša Nadácia DAR poskytuje podporu a pomoc rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi a potrebujú pomoc. Rovnako ako ďalšie nadácie, zohráva v spoločnosti veľmi dôležitú úlohu. Vďaka príspevkom nadácie už dvadsať rokov zmierňujeme dopady náročných životných situácii, ktoré negatívne ovplyvnili každodenný život našich obyvateľov. Minulý rok sme rozdelili vyše 14-tisíc eur medzi 26 rodín v núdzi a jednu organizáciu. Od vzniku nadácie sme tak pomohli už 600 žiadateľom o pomoc. Finančné prostriedky sú použité predovšetkým na preplatenie rehabilitačnej liečby, zdravotných pomôcok a taktiež výdavkov charitatívneho zamerania,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že činnosť župnej Nadácie DAR je možné podporiť formou dobrovoľného príspevku na účet SK23 5600 0000 0010 4998 5001.

Finančný príspevok bol poskytnutý napríklad aj matke zdravotne ťažko postihnutého syna z okresu Skalica, ktorá využije príspevok od nadácie na preplatenie rehabilitačného pobytu. Príspevok na rehabilitáciu, zdravotnícke pomôcky a lieky bol poskytnutý aj mužovi z okresu Trnava, ktorý utrpel  úraz a zostal v bdelej kóme.

„Zmyslom Nadácie DAR je podať pomocnú ruku tam, kde je to najviac potrebné. Sme naozaj vďační za akýkoľvek dobrovoľný príspevok či poukázanie 2 % z daní z príjmov. Každý dar je symbolom solidarity a spolupatričnosti, ktorá spája našu komunitu,“ uviedla správkyňa župnej nadácie Ivana Ondrušková.

K pravidelným aktivitám Nadácie DAR patrí aj organizácia zbierok šatstva, potravín či drogérie. Počas adventného obdobia usporiadali zástupcovia nadácie viaceré charitatívne akcie. Výnos z týchto akcií bol taktiež použitý na pomoc chorým ľuďom a obyvateľom kraja na prekonanie zložitých životných situácií.

Od roku 2004 do konca roka 2024 Nadácia DAR rozdelila približne 216-tisíc eur, z toho viac ako 166-tisíc eur fyzickým osobám, predovšetkým na zabezpečenie starostlivosti o zdravotne znevýhodnených, či na preklenutie ťažkej životnej situácie. Pomoc od Nadácie DAR dostalo doposiaľ 563 rodín a 31 organizácií.

Činnosť župnej Nadácie DAR je možné podporiť formou dobrovoľného jednorazového alebo pravidelného príspevku na účet SK23 5600 0000 0010 4998 5001. Viac informácii je dostupných na https://trnava-vuc.sk/nadacia-dar

 

Študenti z Piešťan sú lídrami digitálnej doby

Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera v Piešťanoch sa zaradila medzi TOP 10 najlepších škôl v rámci IT Fitness Testu 2024 a získala prestížny Certifikát excelentnosti. Tento úspech potvrdzuje vysokú úroveň digitálnych zručností študentov a pedagógov školy, čím sa stali jednými z lídrov digitálnej doby.

„Úspech Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera v Piešťanoch je dôkazom systematickej práce pedagógov, študentov i vedenia školy. Tento skvelý výsledok odzrkadľuje nielen vysokú úroveň digitálnych zručností, ale aj pripravenosť mladých ľudí na výzvy modernej doby. Verím, že bude inšpiráciou aj pre ďalšie školy a motiváciou k tomu, aby sme spoločne pokračovali v zvyšovaní kvality vzdelávacieho procesu na župných stredných školách,“ uviedol riaditeľ odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda.

IT Fitness Test je najväčším testovaním digitálnych zručností v strednej a východnej Európe, zameraným na hodnotenie IT kompetencií študentov i učiteľov. Do jeho 13. ročníka sa zapojilo viac ako 190-tisíc účastníkov.

Kraj vytvára školy bez bariér. Využíva na to európske financie

Trnavský kraj systematicky zvyšuje prístupnosť ku kvalitnému vzdelávaniu na stredných školách, ktoré zriaďuje. Prostredníctvom debarierizácie vytvára vhodné podmienky pre študentov so zdravotným postihnutím či obmedzenou schopnosťou pohybu. Stavebné práce aktuálne začali aj na Gymnáziu Ladislava Novomeského v Senici.

„Do procesu debarierizácie sme zapojili až 19 škôl z nášho kraja. V nich postupne zabezpečujeme ešte lepší prístup k vzdelávaniu bez bariér pre všetkých študentov. Odstraňujeme prekážky, ktoré bránia zdravotne znevýhodneným v plnohodnotnom využívaní priestorov škôl. Aj Gymnázium Ladislava Novomeského v Senici, ktoré dokopy navštevuje 440 študentov, prechádza stavebnými úpravami, ktoré sú zamerané na odstránenie fyzických bariér. Ide napríklad o inštaláciu nového výťahu, úpravu parkoviska, vstupu do školy ako aj zabezpečenie bezbariérovosti učební. Na tento projekt sme využili európske zdroje z Plánu obnovy a odolnosti SR v sume 180-tisíc eur,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že stavebné práce aktuálne prebiehajú aj na ďalších školách, a to na Spojenej škole v Dunajskej Strede, Obchodnej akadémii v Senici, Strednej odbornej škole automobilovej v Trnave a Gymnáziu Pierra de Coubertina v  Piešťanoch.

V súvislosti so zabezpečením bezbariérovosti školského prostredia na Gymnáziu Ladislava Novomeského v Senici budú vytvorené jednotné spevnené plochy s bezbariérovým prístupom a pohybom vrátane parkovacieho miesta pre návštevníkov školy so zdravotným postihnutím. Úpravou tiež prechádza vstup do budovy školy, bezbariérový prístup do jedálne, bezbariérové sociálne zariadenie, nový výťah a zabezpečená bude aj bezbariérovosť učební a odborných tried.

Do výzvy s názvom „Debarierizácia budov/odstránenie architektonických bariér väčších stredných škôl“ je zapojených celkom 19 väčších stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského kraja, ktoré spĺňajú  podmienku výzvy, a to počet študentov nad 275.

Zoznam zapojených škôl:

  1. Spojená škola, Organizačná zložka: Stredná odborná škola informatiky a služieb  s vyučovacím jazykom maďarským v Dunajskej Strede,
  2. Stredná odborná škola technická – Múszaki Szakközépiskola v Galante,
  3. Stredná odborná škola obchodu a služieb v Galante,
  4. Obchodná akadémia v Senici,
  5. Spojená škola, Organizačná zložka:  Stredná odborná škola technická Jozefa Čabelku v Holíči a Organizačná zložka:  Stredná odborná škola dopravy a služieb v Holíči,
  6. Stredná odborná škola obchodu a služieb v Piešťanoch,
  7. Obchodná akadémia v Trnave,
  8. Spojená škola, Organizačná zložka: Gymnázium a Organizačná zložka Stredná športová škola J. Herdu v Trnave,
  9. Stredná priemyselná škola technická v Trnave,
  10. Gymnázium Jána Hollého v Trnave,
  11. Gymnázium Ivana Kupca v Hlohovci,
  12. Stredná odborná škola obchodu a služieb v Trnave,
  13. Gymnázium Janka Matúšku v Galante,
  14. Gymnázium Zoltána Kodálya s vyučovacím jazykom maďarským – Kodály Zoltán Gimnázium v Galante,
  15. Stredná zdravotnícka škola – Egészségugyi Középiskola v Dunajskej Strede,
  16. Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch,
  17. Stredná odborná škola automobilová v Trnave,
  18. Stredná odborná škola podnikania v remeslách a službách v Senici,
  19. Gymnázium Ladislava Novomeského v Senici.