Sochy z Borovej pri Trnave už zdobia orloj múzea Čechov a Slovákov

V americkom štáte Iowa sa nachádza Národné české a slovenské múzeum a knižnica, ktoré tento rok oslavuje 50. výročie svojho založenia. Múzeum je unikátnou inštitúciou, ktorá mapuje dejiny prisťahovalectva a života slovenskej aj českej komunity, a práve v ňom sa uchováva minulosť a kultúrne dedičstvo našich predkov.

V lete trnavský župan Jozef Viskupič spoločne s jeho zástupcami, so starostom obce Borová Igorom Košíkom, sochárom Andrejom Haršánym aj občianskym aktivistom Pavlom Demešom odhalili dvanásť sôch, ktoré boli vyslané na cestu do amerického štátu Iowa. Sochy, ktoré vytvoril významný slovenský sochár a rodák z Borovej pri Trnave, už zdobia orloj stojaci pred budovou múzea v Cedar Rapids. Tie boli spolu s orlojom v USA slávnostne odhalené aj za účasti prezidentov Českej a Slovenskej republiky, ako aj ďalších významných osobností.

Sochy sú vyrobené z dubového dreva, ich hmotnosť sa pohybuje medzi 30 až 40 kilogramami, a je medzi nimi napríklad socha baníka, poľnohospodára či kováča. Aj tieto sochy prispejú k zachovaniu nášho kultúrneho dedičstva budúcim generáciám aj za oceánom.

Foto zdroj: FB Pavol Demeš

Župa pripravila ďalší špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV

Trnavský samosprávny kraj pripravuje na sobotu 12. októbra 2024 ďalší špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV, ktorý bude prebiehať od 9:00 do 12:00 hodiny v ambulancii MUDr. Mária Mora v Trnave.

Registrácia na očkovanie je aktuálne otvorená, a to do  piatka 11. októbra 2024 do 12:00 hodiny prostredníctvom formulára na webovej stránke https://bit.ly/ockovanieHPV

Prihlasovací formulár je určený dospelým aj mladistvým, ktorí majú viac ako 9 rokov. Vakcína je v plnej výške hradená poisťovňou, a to dievčatám a chlapcom vo veku 12 až 14 rokov, do dovŕšenia 15. narodenín. Starší záujemcovia môžu využiť finančné benefity, ktoré ponúkajú jednotlivé zdravotné poisťovne.

Župa pripravila špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV pod záštitou Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti SLS v spolupráci s pacientskymi organizáciami NIE RAKOVINE, Liga proti rakovine a župnými strednými zdravotníckymi školami.

Trnava bola dejiskom Dňa rešpektu a športu ako najväčšej športovo-charitatívnej akcie na Slovensku

V pondelok 23. septembra 2024 na Štadióne Antona Malatinského v Trnave zorganizovalo občianske združenie Integrácia svieti pre všetky deti rovnako podujatie s názvom Deň rešpektu a športu. Išlo o najväčšiu športovo-charitatívnu akciu s účasťou približne 18-tisíc žiakov a študentov z celého Slovenska a jeho partnermi boli Trnavský samosprávny kraj,  Združenie Samosprávne kraje Slovenska SK8 a Združenie miest a obcí Slovenska. Hlavným posolstvom podujatia je dať deťom istotu, že na svoje problémy nie sú samé a poukázať na integráciu mládeže.

„Trnavská župa je partnerom projektu, cez ktorý spoločne hovoríme NIE nenávistným prejavom. Deň rešpektu a športu vnímam ako most k tomu, aby sa na Slovensku hovorilo, ale aj konalo v prospech ochrany detí pred šikanou. Je úlohou nás, všetkých dospelých, komunikovať s deťmi, vypočuť si ich a stáť pri nich v najťažších momentoch. Rovnako im vytvoriť prostredie, v ktorom sa neboja ozvať ak niečo nie je v poriadku. Mladým musíme dať istotu, že na každý problém existuje riešenie, a že v tom nie sú sami. Na túto charitatívnu akciu sme pozvali 18-tisíc detí z celej republiky, z toho takmer 10-tisíc stredoškolákov zo župných stredných škôl. Verím, že odkaz ‚byť slušný je cool‘ bude rezonovať medzi mladými a najmladšími, aby sa v spoločnosti cítili bezpečne,“ povedal trnavský župan a predseda SK8 Jozef Viskupič.

Deň rešpektu a športu bol určený pre žiakov II. stupňa základných škôl a študentov stredných škôl. Okrem 16-tisíc školákov mohli naživo sledovať podujatie aj ostatní žiaci a študenti škôl po celom Slovensku. Dopravu detí na podujatie zabezpečili špeciálne vypravené vlaky a autobusy.

Na štadióne boli prítomní aj pracovníci Prevencie kriminality, ktorí počas podujatia poskytovali deťom a pedagógom informácie, kde a na koho sa môžu obrátiť v prípade, že sa stanú svedkami alebo obeťami šikany. Súčasťou programu boli hudobné vystúpenia viacerých slovenských interpretov, či exhibičný futbalový zápas medzi osobnosťami projektu Integrácia a bývalými osobnosťami slovenskej futbalovej reprezentácie, na ktorom si priamo zahrali aj deti. Deň rešpektu a športu mal aj charitatívny rozmer – spojený bol s benefičnou akciou, ktorej výťažok poputuje na dobročinné účely.

„Som rád, že Deň rešpektu a športu ďaleko presiahol Trnavu ako dejisko podujatia. Vďaka tomu každé jedno dieťa od Bratislavy až po Sninu už oddnes vie, že sa nemusí báť povedať, že je cieľom nenávistných prejavov, či nedajbože šikany. Teším sa, že sa do Dňa rešpektu a športu zapojili mienkotvorné osobnosti, ku ktorým mladá generácia vzhliada, a ktoré svojím pôsobením môžu pozitívne ovplyvniť správanie detí,“ vyjadril sa riaditeľ projektu Integrácia a organizátor Dňa rešpektu a športu Slavomír Krafčák.

V rámci exhibičného zápasu si za tím bývalých osobností slovenskej futbalovej reprezentácie zahral aj futbalista FC Spartak Trnava Michal Ďuriš. Ako povedal: „Sám mám deti a snažím sa ich vychovávať v rešpekte a pokore. Oslovila ma preto myšlienka byť súčasťou veľkého projektu na podporu ochrany detí. Som rád, že to má obrovský dosah na celé Slovensko, pretože chceme, aby všetky deti vyrastali v bezpečnom priestore plného rešpektu a vzájomnej úcty.“

Podujatie organizovalo občianske združenie Integrácia svieti pre všetky deti rovnako. Partnermi podujatia boli v zmysle memoránd o spolupráci Združenie Samosprávne kraje Slovenska SK8 a Združenie miest a obcí Slovenska.

Podujatie Deň rešpektu a športu je organizované od roku 2022, kedy NR SR ustanovila 22. september za Pamätný deň rešpektu a eliminácie nenávistných prejavov na deťoch.

Jeseň praje výletom po lesoch i vodných tokoch Trnavského kraja zážitkov

Na Lesopotulkách odhalia výletníkom tajomstvá živej i neživej prírody skúsení sprievodcovia. Prírodné zaujímavosti z vodnej hladiny budú obdivovať aj účastníci jedného z výletov po vodných tokoch Trnavského kraja. Po horúcom lete prichádza príjemná jeseň plná aktívneho oddychu v Trnavskom kraji zážitkov.

Svetlonos na splave

Sezóna komentovaných prehliadok prírody štartuje 28. septembra. V ten istý deň sa môžu výletníci vybrať aj na splav Malého Dunaja, Dunajských ramien alebo Váhu v úseku Jalšové – Hlohovec. Ďalšou možnosťou v rámci podujatia Svetlonos na splave je plavba s lodivodom po Baťovom kanáli na motorovej lodi. Napriek nedávnym výdatným dažďom sú všetky toky pokojné, bezpečnosť účastníkov splavov zabezpečujú skúsení splavovatelia, ktorí sa postarajú aj o všetko potrebné vybavenie. Výletníkov po vode osobne sprevádzajú, aby upriamili ich pozornosť na všetky prírodné zaujímavosti. Rovnako nenáročná je tohtoročná novinka – plavba po Baťovom kanáli, ktorá sa začína v skalickom prístave. Do ticha jesennej prírody sa výletníci započúvajú v zákutiach Dunajských ramien, ktoré sú poslednou vnútrozemskou deltou tohto európskeho veľtoku. Ďalšou riekou, na ktorej sa Svetlonos na splave bude konať, je Malý Dunaj. Meandruje nížinnou krajinou a vytvára najrozsiahlejší riečny ostrov v Európe. Atraktívny je tiež splav starého koryta rieky Váh, ktorej názov je odvodený z latinského slova Vagus – blúdivý.  Práve v úseku z Jalšového po Hlohovec si zachoval svoju pôvodnú – blúdivú podobu.

Jesenné Lesopotulky

Prvou zo série Jesenných Lesopotuliek je Kráľovstvo dolomitov, ktoré výletníci v sprievode skúseného geológa objavia v Malých Karpatoch v sobotu 28. septembra. Okrem neho budú ďalšie komentované prehliadky prírody počas nasledujúcich sobôt viesť zoológ a lesný pedagóg. Z blízka účastníkom ukážu raky žijúce v tokoch Malých Karpát (5. a 12. októbra), zavedú ich k prameňu Trnávky (5. októbra), predstavia im lesné hospodárenie v Majdánskom chotári (19. októbra) s odkazom na Pállfyovcov a vysvetlia, prečo sú v okolí Šaštína či Šajdíkových Humeniec piesočné duny (26. októbra a 1. novembra). Lesopotulky sa konajú za každého počasia. Je preto dobré pripraviť sa aj na menej priaznivé poveternostné podmienky. Turistom odporúčame vziať si nepremokavú obuv, pršiplášť i niečo pod zub. Ale hlavne dobrú náladu.

Vstupenky sú v predaji online cez krajzazitkov.sk.

Trnavský kraj navštívila delegácia zo Spojených štátov amerických

Pozvanie na trojdňovú návštevu Trnavského samosprávneho kraja prijala desaťčlenná delegácia z mesta Cedar Rapids v americkom štáte Iowa. Ide o recipročnú návštevu na základe zahraničnej cesty trnavského župana Jozefa Viskupiča, ktorú v Iowe absolvoval minulý rok. Delegácia zložená z predstaviteľov mesta Cedar Rapids, zástupcov firiem a akademického sektora navštívila Záhorie, Trnavu i Piešťany.

„Som rád, že počas mojej minuloročnej návštevy Cedar Rapids prijali partneri z Iowy moje pozvanie do Trnavského kraja. Delegácii sme predstavili našu históriu a kultúru, inovačný potenciál župy, piešťanské letisko i piešťanské kúpele. Budúcnosť nás spojí vďaka skvelému projektu orloja pred Národným českým a slovenským múzeom a knižnicou v Cedar Rapids s dvanástimi sochami od sochára Andreja Haršányho z Borovej. Symbolicky tým zhmotníme transatlantickú spoluprácu, a zároveň bude toto dielo pripomínať hodnoty a históriu aj ďalším generáciám zahraničných Slovákov a Čechov,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že delegácia bola zložená zo zástupcov mesta Cedar Rapids, podnikateľského aj univerzitného prostredia.

Pred samotnou návštevou sa americká delegácia zúčastnila na obchodnom stretnutí na pôde Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), a tiež na prijatí v rezidencii veľvyslanca USA na Slovensku. V rámci programu navštívili aj novootvorený pivovar Špicer v Skalici a spoločnosť Bizzcom v Bučanoch. Neskôr sa delegácia presunula na prehliadku Letiska Piešťany a piešťanských kúpeľov.

Cedar Rapids spája s Trnavským krajom projekt vybudovania orloja pred Národným českým a slovenským múzeom a knižnicou v americkom štáte Iowa. Dvanásť sôch, ktoré vytvoril sochár Andrej Haršány z obce Borová pri Trnave, predstavuje dvanásť profesií, ktorým sa tradične venovali českí a slovenskí prisťahovalci v USA. Medzi nimi je napríklad socha baníka, poľnohospodára či kováča. Sú vyrobené z dubového dreva z orešianskych lesov a ich hmotnosť sa pohybuje medzi 30 a 40 kilogramami. Sochy budú v Cedar Rapids slávnostne odhalené koncom septembra, a to aj za účasti prezidentov Slovenskej a Českej republiky a ďalších významných osobností.

Kraj pripravil jedinečnú sériu podujatí Kam na strednú v Trnavskej župe

Trnavský samosprávny kraj opäť organizuje sériu podujatí s názvom Kam na strednú v Trnavskej župe. Podujatie je určené pre žiakov ôsmych a deviatych ročníkov, ktorí majú možnosť oboznámiť sa so štúdiom na stredných školách v Trnavskom kraji. Župa organizuje event až v troch mestách, a to vo štvrtok 3. októbra v Trnave, 10. októbra v Senici a 17. októbra 2024 v Dunajskej Strede.

„Prostredníctvom série podujatí Kam na strednú v Trnavskej župe každoročne pomáhame mladým ľuďom rozhodnúť sa o ďalšom štúdiu. Pre žiakov, rodičov aj širokú verejnosť sme vytvorili jedinečnú príležitosť získať informácie o odboroch stredných škôl, o podmienkach prijímacieho konania, duálnom vzdelávaní aj župných benefitoch, ktoré ponúkame. Vo výsledku im chceme uľahčiť rozhodovanie sa pri výbere štúdia na strednej škole s perspektívou uplatnenia sa. Výhodou je aj to, že podujatie organizujeme až v troch mestách, a to v Trnave, Senici aj Dunajskej Strede, aby sme sa čo najviac prispôsobili žiakom a ich rodičom,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že okrem prezentácie škôl je do programu zahrnutá aj prezentácia župného TalentCentra a Centra popularizácie fyziky TTSK.

Na podujatí v Trnave sa budú prezentovať študenti a učitelia zo stredných odborných škôl, obchodných akadémií a gymnázií z celého Trnavského kraja. Podujatia sa zúčastnia aj zástupcovia spoločností a firiem, ktoré spolupracujú so strednými školami v rámci duálneho vzdelávania, trnavské vysoké školy, zástupcovia krízovej linky IPčko aj národnej  agentúry ERASMUS+. Počas série podujatí sa môžu návštevníci tešiť aj na zaujímavé workshopy a ukážky aktivít študentov stredných škôl. Nebude chýbať aranžovanie kvetov, portrétovanie, práca s drôtom, ukážky prvej pomoci či výcvik psov. Okrem toho budú môcť ochutnať výrobky studenej kuchyne či miešané nápoje, využiť kozmetické a kadernícke služby alebo masáž šije a rúk.

„Podujatie je vhodnou príležitosťou pre žiakov, ale aj ich rodičov, pretože sa môžu lepšie zoznámiť s možnosťou vzdelávania a kariérnych príležitostí pre svoje deti. S týmto im celoročne pomáha aj župné TalentCentrum, ktorého bránami za necelé dva roky existencie prešlo vyše 3.500 žiakov. Spolu s TalentCentrom sídli v priestoroch župnej SOŠ elektrotechnickej v Trnave aj Centrum popularizácie fyziky TTSK, ktoré župa oficiálne otvorila v júni tohto roka,“ doplnil riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda.

Pre ešte nerozhodnutých ôsmakov a deviatakov je opäť pripravené aj vyhodnocovanie ich študijnej dispozície zamestnancami Centra poradenstva a prevencie v Trnave. Poradenstvo ohľadne štúdia bude poskytnuté aj rodičom.

Trnavský samosprávny kraj aj v aktuálnom školskom roku podporuje študentov zapojených do systému duálneho vzdelávania, ako aj študentov, ktorí sa vzdelávajú v niektorom z nedostatočne obsadených, no perspektívnych odborov, župným balíkom výhod. Ten zahŕňa štipendium, bezplatné cestovanie prímestskými autobusmi či ubytovanie v internátoch.

Vo štvrtok 3. októbra 2024 sa medzi 9:00 hod. a 12:30 hod. v priestoroch Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave uskutoční aj podujatie Študuj dopravu. Návštevníkom budú predstavené odbory vzdelávania z oblasti dopravy Žiakom a mládeži odborníci poskytnú kariérne poradenstvo s odporúčaním ich ďalšieho študijného smerovania a výberu povolania. Návštevníci sa môžu tešiť aj na bohatý sprievodný program. Vstup na podujatie ja bezplatný.

Podujatia Kam na strednú v Trnavskej župe sa uskutočnia od 8. do 17. hodiny:

  • Trnava: 3. október 2024, Mestská športová hala (Rybníková 15),
  • Senica: 10. október 2024, Dom kultúry (Nám. Oslobodenia 17),
  • Dunajská Streda: 17. október 2024 Spojená škola (Námestie sv. Štefana 1533/3).

Prehľad všetkých župných stredných škôl nájdete aj v novej brožúre Kam na strednú v Trnavskej župe bit.ly/brozura2024

 

Zážitkové prehliadky Piešťany podľa Wintera si užijú aj anglicky hovoriaci návštevníci kúpeľného mesta

Počas šiestich sobôt budú kulisou zážitkových prehliadok pestrofarebné piešťanské parky. Séria prechádzok so slúchadlami na ušiach a hercami v dobových kostýmoch priamo v uliciach štartuje 21. septembra 2024. Audiohra napísaná na základe spomienok Ľudovíta Wintera má slovenskú, maďarskú a anglickú verziu.

Spoluprácou Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj a župného Divadla Jána Palárika vznikol v roku 2021 jedinečný formát stojaci na pomedzí komentovanej prehliadky a divadelného predstavenia. Sprievodcom po Piešťanoch je sám Ľudovít Winter, ktorý ako 20-ročný začal neúnavne pracovať na tom, aby kúpele preslávil po celom svete. A podnikateľského ducha nestratil ani po návrate z koncentračného tábora. Svoje memoáre napísal ako 97-ročný a s jasnou mysľou v nich spomína na roky slávy, ale aj prenasledovania a biedy.

Kniha Spomienky na Piešťany bola podkladom dramatického spracovania jeho neľahkého osudu. Vďaka režisérovi Jurajovi Bielikovi si už túto jeseň audiohru zo slúchadiel počas prechádzky mestom vychutnajú aj návštevníci Piešťan, ktorí hovoria po anglicky. Treťou jazykovou verziou vychádza KOCR Trnavský kraj v ústrety záujmu cudzojazyčných návštevníkov o silné príbehy. V destinácii, ktorá je z pohľadu zahraničného cestovného ruchu jednou z najnavštevovanejších na Slovensku, sa vďaka tomu rozšírila ponuka podujatí a aktivít o jedinečný zážitok.

Prehliadky sa začínajú na Kolonádovom moste, pri soche Ľudovíta Wintera, a pokračujú zastávkami pri Kursalone, Zelenom strome, soche Lámača barlí, hoteli Thermia Palace, liečebnom dome Pro Patria. Končia na kúpalisku Eva. Za všetky tieto pamiatky vďačia Piešťany rodine Winterovcov.

Vstupenky sú v predaji online cez krajzazitkov.sk a rezervácie si môžu účastníci spraviť v Piešťanskom informačnom centre na Kolonádovom moste.

Zasadol krízový štáb Trnavskej župy. Mimoriadnu situáciu rieši najmä na cestách a mostoch.

Trnavský župan Jozef Viskupič zvolal na pondelok 16. septembra 2024 krízový štáb TTSK v súvislosti s mimoriadnou situáciou najmä v okresoch Senica a Skalica. Organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK postupne hlásia škody, ktoré sa v dôsledku zatopenia, zatečenia alebo iných udalostí pohybujú v tisícoch eur. Mimoriadnu situáciu operatívne rieši Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja na cestách II. a III. triedy, a to na celom území kraja.

„Sme v úzkej komunikácii s viacerými starostami a primátormi postihnutých samospráv. Nepretržite sú v pohotovosti aj župní cestári zo Správy a údržby ciest TTSK, ktorí počas celého obdobia odstraňujú napadané stromy na cestách či blato a robia opatrenia, aby dopady prívalov vody boli čo najmenšie. Zároveň sme v stredisku SÚC TTSK v Sekuliach poskytli potrebné zázemie pre uskladnenie zásob piesku a iného potrebného materiálu. Pristúpili aj k riaditeľskému voľnu na stredných školách na Záhorí. Postupne nám župné galérie, múzeá, stredné školy aj zariadenia sociálnych služieb hlásia zatečenia striech, zatopenia objektov, vyvrátené stromy a ďalšie udalosti. Nateraz môžem povedať, že zo všetkých investičných akcií, ktoré máme rozbehnuté, neboli okrem mosta pri Holíči výrazne ohrozené žiadne ďalšie. Zároveň samosprávam, ktoré sú zapojené do nášho Centrálneho krízového fondu dávam do pozornosti jeho využitie a s dotknutými primátormi a starostami budeme komunikovať,“ povedal po zasadnutí krízového štábu trnavský župan Jozef Viskupič.

Centrálny krízový fond regionálnej a miestnej samosprávy Trnavského kraja (CKF) bol vytvorený v roku 2009 a aktuálne je v ňom zapojených 73 samospráv. Účelom CKF je sústreďovať finančné prostriedky a poskytovať ich pri likvidácii následkov živelných pohrôm, havárií a mimoriadnych udalostí a pri realizácii preventívnych opatrení voči takýmto udalostiam.

Cestárske tímy zo stredísk Správy a údržby ciest TTSK sú nepretržite v teréne. V rámci  výjazdov zabezpečovali prejazdnosť ciest, resp. na základe pokynov polície zastavovali premávku na úsekoch ciest II. a III. triedy zaplavených vodou či blatom. Povodeň ohrozila dočasné premostenie i most ponad Chvojnicu pri Holíči, ktoré sú momentálne uzavreté. Rovnako neprejazdné sú hraničné priechody Moravský Sv. Ján – Hohenau a Brodské – Lanžhot. Všetky linky regionálnej autobusovej dopravy, ktoré sú zabezpečované zmluvným dopravcom SKAND Skalica, premávajú bez obmedzení. Z dôvodu uzavretia mosta ponad Chvojnicu však aktuálne premávajú linky smerujúce do Holíča obojsmernou obchádzkou cez Vrádište. Od dnešného poludnia je uzavretý aj hraničný most Medveďov v smere na Győr, a to až do odvolania.

Povodňou, resp. prudkými zrážkami boli zasiahnuté štyri kultúrne inštitúcie. V dôsledku trvalých dažďov nastalo v Galérii Jána Koniarka v Trnave zatečenie v priestoroch prístavby Koppelovej vily, a tiež poškodenie omietok v interiéri aj v exteriéri. V Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici vytopilo pivničné priestory, a rozsah škôd bude možné stanoviť až po odčerpaní vody.

Aj Centrum sociálnych služieb Rohov nahlásilo zatečenie vody do kancelárie a dvoch izieb prijímateľov sociálnych služieb. V dôsledku zatopenie kotolne boli poškodené plynové kotly a nastal výpadok výroby teplej vody. Evakuácia klientov však nebola potrebná. Voda zatiekla aj do priestorov ďalších štyroch župných zariadení sociálnych služieb. V Domove sociálnych služieb pre dospelých v Moravskom Svätom Jáne sa v súvislosti so zatekaním strechy kaštieľa posunuli drevené trámy konštrukcie strechy. Už v piatok boli preventívne presťahovaní niekoľkí prijímatelia sociálnych služieb, ktorí boli najviac ohrození vlhkosťou a vodou z pretekajúcich stropov.

Vytopenie, respektíve zatečenie striech zasiahlo aj početné množstvo župných stredných na Záhorí, kde riaditelia udelili na pondelok 16. septembra riaditeľské voľno. Ide o Spojenú školu v Holíči, Strednú odbornú školu strojnícku v Skalici, Strednú zdravotnícku školu v Skalici a Gymnázium F. V. Sasinka v Skalici. Vyučovanie na spomenutých stredných školách bude obnovené v utorok 17. septembra. K dištančnému vyučovaniu pre zatečenie priestorov museli pristúpiť na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Piešťanoch, a to predbežne do stredy 18. septembra.

„Chcem sa poďakovať záchranným zložkám aj kolegom zo Správy a údržby ciest TTSK, ktorí v teréne vykonávajú skvelú prácu. Spoločne situáciu v kraji aj naďalej nepretržite monitorujeme a operatívne reagujeme,“ doplnil župan Viskupič.

Trnavská župa bude spolupracovať s Olomouckým krajom

Do Trnavského kraja zavítala desaťčlenná delegácia z Olomouckého kraja vedená hajtmanom Josefom Suchánkom. Išlo o recipročnú návštevu z apríla, kedy zástupcovia Trnavskej župy navštívili Olomouc. Cieľom bola výmena skúsenosti v oblasti kultúry, inovácií a sociálnej starostlivosti, na základoch ktorých regióny uzatvoria memorandum o vzájomnej spolupráci.

„S cezhraničnou spoluprácou s českými regiónmi máme bohaté a pozitívne skúsenosti. Potvrdzuje to napríklad aj množstvo úspešne zrealizovaných projektov s Juhomoravským krajom, ktorý je naším partnerom už od roku 2006. Som rád, že ďalšiu cezhraničnú spoluprácu nadväzujeme práve s Olomouckým krajom, ktorý sme v rámci výmeny skúsenosti navštívili už v apríli. V blízkej budúcnosti spoluprácu formálne potvrdíme aj podpisom memoranda o spolupráci,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Návšteve olomouckej delegácie predchádzala zahraničná cesta zástupcov Trnavskej župy v Olomouci. V rámci nej sa zástupcovia župy oboznámili napríklad s fungovaním Inovačného centra Olomouckého kraja a skúsenosti si zamestnanci oboch krajských úradov vymenili aj v oblasti sociálnej starostlivosti a kultúry.

Župan Jozef Viskupič privítal delegáciu na oficiálnom rokovaní v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika v Trnave. Počas dvojdňového programu boli olomouckej delegácii predstavené priestory Kreatívneho centra Trnava a pozreli si aj Kreatívne centrum Fakulty masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Okrem toho navštívili vodný kolový mlyn v Jelke a Kultúrno-kreatívne centrum ARTA Piešťany.

Časť českých kolegov sa v Centre sociálnych služieb v Galante oboznámila s fungovaním prvého podporného projektu pre pomáhajúce profesie s názvom ´5P´, s ktorým Trnavská župa ako prvá spomedzi krajov začala v roku 2019. Tento projekt reflektuje potrebu zvyšovať kvalitu starostlivosti o zamestnancov pracujúcich v pomáhajúcich profesiách, pričom je zameraný na prevenciu syndrómu vyhorenia a psychohygienu.

„Musím povedať, že ako návšteva z Trnavského kraja u nás v Olomouci, tak aj naša cesta na Slovensko má nepochybne širokospektrálny prínos pre obe strany. Ťažiť z toho budú predovšetkým obyvatelia oboch krajov, ktorým vďaka získaným poznatkom môžeme skvalitniť život. Chcem vyzdvihnúť profesionalitu slovenských kolegov, s ktorými sme si vymenili skúsenosti v oblasti kultúry, inovácií a v sociálnej oblasti, čo, verím, vytvorí pevný základ dlhotrvajúcej spolupráce,“ povedal hajtman Olomouckého kraja Josef Suchánek.

Župa dlhodobo spolupracuje s viacerými regiónmi v rámci Európy. S partnerským Juhomoravským krajom intenzívne spolupracuje už 18 rokov, pričom spoluprácu povýšili spoločným založením Európskeho zoskupenia územnej spolupráce (EZÚS) Veľká Morava. Okrem toho župa spolupracuje na základe memoránd napríklad s rakúskou spolkovou krajinou Dolné Rakúsko, gréckou Krétou či Varaždínskou župou v Chorvátsku. Kraj tiež spolupracuje s taiwanským regiónom Yilan, pričom prvou spoločnou aktivitou bude osadenie pamätníka venovaného Móricovi Beňovskému na Taiwane v priebehu budúceho roka.

Zapoj sa do kvízu o udržateľnej mobilite a zaži atmosféru udržateľného Aspernu

Začal sa nový školsky rok 2024/2025 a s ním prišiel tradičný nárast intenzity dopravy. V rámci projektu Clean Mobility sme pripravili pre študentov župných stredných škôl jedinečnú súťaž zameranú na zvyšovanie povedomia o udržateľnej mobilite pod názvom „ZAŽI ATMOSFÉRU ASPERNU“.

Študenti, nenechajte si ujsť túto príležitosť a zapojte sa do nášho vedomostno-zábavného kvízu o udržateľnej mobilite. Stačí naskenovať QR kód z nášho informačného letáku, alebo kliknúť na link Survio® | Kvíz – udržateľná mobilita. Súťažíte ako triedne tímy tvorené zo študentov stredných škôl v našom kraji a hlavnú výhru získa celá trieda. Víťazná trieda sa dňa 10. októbra 2024 zúčastní na zážitkovom výlete do udržateľnej časti Viedne – Seestadt Aspern aj s prehliadkou a odborným výkladom.

Pre študentov stredných škôl je transport a mobilita kľúčovým faktorom pri ich osobnom rozvoji. Práve oni najčastejšie využívajú možnosti udržateľnej dopravy. Práve preto sme sa rozhodli, že im ukážeme, ako vyzerá udržateľnosť v praxi.

Študenti, nezmeškajte túto šancu, pridajte sa a ukážte všetkým, že UDRŽATEĽNOSŤ JE BUDÚCNOSŤ.