Leto je v plnom prúde a Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj pripravila množstvo podujatí nielen pre obyvateľov Trnavského kraja, ale taktiež aj pre návštevníkov, ktorí počas leta k nám zavítajú. Na čo sa môžeme tešiť počas letných mesiacov nám prezradila marketingová riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj Katka Rohaľová.
Ako ste sa v Krajskej organizácii cestovného ruchu Trnavský kraj pripravovali na letnú sezónu, pretože vieme, že počas leta naozaj tí turisti do nášho kraja prichádzajú vo veľkom.
Ja rada hovorím o našej organizácii, ako o dielničke na zážitky a tak ako v každej dielni, tak aj u nás pracujeme na zážitkoch v podstate počas celého roka. Viem, že letná sezóna sa začína u niekoho prázdninami, ale u nás v Trnavskom kraji zážitkov je to už oveľa skôr. My máme aktuálne za sebou už veľmi úspešnú sezónu jarnoletných prehliadok Piešťany podľa Wintera. Taktiež skončila prvá novinka tohtoročná, čo boli cyklotúlačky po Žitnom ostrove. Ďalej pokračujeme v zahájení sezóny cyklobusom Od vody k vode po Žitnom ostrove. Takže u nás naozaj už začína tá sezóna oveľa skôr ako len letnými prázdninami. V zime je to samozrejme tiež sú to tipy na výlety. Sú to skôr také výlety do prírody, je to návšteva termálnych horúcich prameňov. A zase v lete naopak sa ľudia chodia schladiť na kúpaliská. Takže sezóna u nás v kraji zážitkov je naozaj počas celého roka. A pripravujeme sa na ňu poctivo, na túto letnú už od začiatku zimy.
Spomínala si obľúbené podujatie Piešťany podľa Wintera, ktoré býva rozdelené na dve sezóny. Tá jarná bola ukončená, bola aj najúspešnejšia z hľadiska návštevnosti?
Tento rok sme sa pokúsili tú sezónu trošku posunúť viacej smerom k letu. Práve preto, že sme chceli vyskúšať, či nám nejakým spôsobom sa zmenia tie počty návštevníkov, alebo či bude väčší záujem o to, alebo naopak menší. Takže táto sezóna bola taká, poviem, jarnoletná. Bola viac posunutá smerom k letu a bola to taká experimentálna. A môžem povedať, že bola asi rovnako úspešná, nakoľko my tie prehliadky už, dá sa povedať, vždy vypredáme.
Letné prázdniny sú tu a ty si aj spomínala, že tá príprava na tú hlavnú turistickú sezónu začína pre vás od začiatku roka. Na aké podujatia sa môžeme počas leta tešiť?
Aktuálne by som asi pozvala všetkých na novinku, ktorým je ryžovanie zlata na splave. Vymysleli sme toto podujatie práve pre tieto horúce letá, kde ľudia môžu opäť byť trošku pri vode. Jedná sa o splav Dunajského ramena, Šulianskeho ramena, na konci ktorého budú mať možnosť návštevníci vyryžovať si zlato. Ide o prezentáciu takého tradičného ryžovania zlata na Dunaji, ktoré historicky, myslím, sa to volalo aj zlatý kút. V minulosti si chudobnejší ľudia chceli vyryžovať kus zlata, aby nejakým spôsobom sa uživili. Túto tradičnú metódu ryžovania zlata na Dunaji, ktorá je úplne iná ako ryžovanie zlata niekde napríklad v horách pri Banskej Štiavnici, tu si budú môcť vyskúšať návštevníci tohto splavu. Je to taký poldenný výlet.
Veľmi obľúbeným podujatím, ktoré počas leta navštívilo veľmi veľa ľudí z celého Slovenska, dokonca aj zo zahraničia, boli výletné vlaky. Ale akosi ostalo ticho tento rok s nimi…
Áno, tento rok výletné vlaky majú prestávku, ale pevne veríme, že budúci rok opäť budeme môcť naštartovať leto s výletnými vlakmi. Tento rok vyskúšame iné podujatia, pripravili sme množstvo iných výletov. Pevne veríme, že tiež budú rovnako úspešné, lebo už teraz je o ne záujem.
Môžeš aj spomenúť aké?
Pozývam všetkých srdečne na tzv. turbovýlet. Je to v podstate tiež prázdninový výlet, bude sa konať 4 soboty. Je to niečo veľmi unikátne. Je to výlet k turbínam Gabčíkovskej priehrady, vodného diela. A následne po tejto exkurzii na vodnom diele sa návštevníci presunú na kúpalisko alebo do termoparku vo Veľkom Mederi, ktoré je tiež atraktívnou súčasťou nášho kraja na Žitnom ostrove.
Dá sa teda povedať, že tieto turbovýlety by boli akousi náhradou tých populárnych výletných vlakov?
Áno, chceli sme ponúknuť alternatívu aj na Žitnom ostrove. Trošku ľudí zaviesť aj na miesta, ktoré ešte nenavštívili. Naskytla sa nám príležitosť tým, že sa otvoril nový tyk v Gabčíkovskej priehrade. Vytvorila sa nám tu veľmi pekná príležitosť na realizáciu takéhoto produktu. A zdá sa, že bude mať veľký úspech. Už teraz máme ohlasy. Prvý termín je už vypredaný, takže je to náhrada. Z pohľadu populárnosti to určite bude náhrada výletných vlakov. Je ten program iný, ale o to ešte zaujímavejší, pretože nie je bežné dostať sa k tým turbínam. Individuálne sa tam žiadny návštevník nedostane. Musíme vytvoriť skupinu. Je to kvôli bezpečnosti a kvôli fungovaniu tej elektrárne ako takej. A výlet pozostáva z takých dvoch častí. Je to teda návšteva, exkurzia v tejto elektrárni, kde sa úplne môžete dostať blízko k turbínam, a následne potom sa presunieme do Termálparku vo Veľkom Mederi, čo je jedna z veľkých atrakcií Žitného ostrova a nášho kraja ako takého, a tam je teda kúpačka, letná kúpačka. Myslíme si, že vieme týmto spôsobom zase ako keby rozšíriť tú našu ponuku zážitkov, ukázať aj iné miesta, priviesť nielen ako keby obyvateľov Trnavského kraja na miesta, ktoré už poznajú, ale taktiež aj návštevníkov z iných krajov. Celé je to organizované autobusovou dopravou z Piešťan, Galanty a Trnavy, takže pekná príležitosť aj pre obyvateľov kraja, aj pre návštevníkov z iných krajov.
Jedným z najnavštevovanejších miest v rámci nášho kraja sú aj Smolenice. Aj toto leto premáva obľúbená Smolenická včela. Kam všade sa ňou turisti môžu dostať a ako často premáva?
Smolenická včela premáva počas prázdninových víkendov. Sezóna sa začala skôr, pretože v destinácii sa konajú aj rôzne podujatia, na ktoré sme chceli prilákať ľudí, respektíve motivovať ľudí, aby aj na tieto podujatia prišli takouto kombinovanou dopravou. Takže sme už v júni odštartovali Smolenické včely k podujatiam, ktoré sa konali na zámku a v medovinárstve. Taktiež budeme pokračovať aj po letnej sezóne opäť k nejakým vybraným podujatiam bude Smolenická včela premávať. Smolenická včela má svoju začiatočnú stanicu na železničnej stanici, vyzdvihne hostí a ide smer medovinárstvo Včelko. Potom do centra Smoleníc k Baničovi a končí na parkovisku na Jahodnej.
Dôležitá pre cestovný ruch je aj spolupráca s podnikateľmi. Akým spôsobom KOCRK spolupracuje s regionálnymi podnikateľmi?
Úlohou Krajskej organizácie cestovného ruchu jednou je samozrejme aj sieťovanie partnerov v destinácii. Čiže toto je taká naša rutina, spolupráca, komunikácia, sieťovanie a veľmi úzka spolupráca práve aj s podnikateľmi. Nielen s našimi organizáciami v destinácii, ale taktiež s podnikateľmi. Keď by som mohla vypichnúť nejaký taký konkrétnejší príklad, tak veľmi časté a úzke spolupráce máme počas organizácie našich famtripov alebo presstripov, čo znamená, že sú to také spoznávačky alebo oboznamovacie návštevy zahraničných cestovných kancelárií, novinárov. Je to prezentácia kraja pre skupiny zahraničných cestovných kancelárií alebo novinárov, ktoré počas roka organizujeme pre vybrané trhy, ktoré si zvolíme na začiatku roka. Chodíme potom po unikátnostiach, po atraktivitách, ktoré kraj ponúka a tam práve navštevujeme aj týchto našich miestnych podnikateľov, s ktorými úzko spolupracujeme a týmto spôsobom prezentujeme ich možnosti, ktoré oni v rámci cestovného ruchu ponúkajú pre prípadných návštevníkov.
Náš kraj je známy aj skvelou gastronómiou. Ktoré také jedlá alebo produkty by si odporučila, ktoré by návštevníci určite nemali vynechať?
Áno, k cestovaniu gastronómia patrí. A určite vieme všetci aj z vlastných skúseností, že keď máte po nejakom zážitku dobrý pocit ešte aj z jedla a z pitia, z dobrej obsluhy, z dobrého servisu niekde, tak určite je ten zážitok umocnený. Ja by som možno asi tak úplne konkrétny príklad nechcela dávať, ale môžem upriamiť pozornosť na naše sociálne siete. My sa snažíme práve robiť také seriály, kde upozorňujeme ľudí, alebo kde návštevníkom dávame tipy na rôzne reštaurácie, kaviarne. Nedávno sme sa venovali unikátnym miestam, autentickým miestam, eventovým, kde si môžete spraviť oslavu alebo konferenciu, workshop, alebo ísť ich len tak navštíviť. Čiže vždy sa snažíme vytvoriť nejaký seriál, kde prezentujeme viaceré tipy, alebo viacero týchto miest. Máme však veľmi dobré skúsenosti ako na Žitnom ostrove v Matúšovej zemi, typické čárdy, alebo v kaštieľoch, reštaurácie. Ako k Piešťanom patria Piešťanské oplátky, samozrejme. Ku Skalici patrí trdelník, rubín.
Ktoré miesta v kraji, okrem spomínaných Smoleníc, by návštevníci určite nemali vynechať?
Seniori majú iné preferencie, dobrodruhovia, turisti majú iné preferencie. Čiže ja, keby som za seba mohla povedať, mám rada dizajn, mám rada kultúru, určite by som odporúčala navštíviť v Piešťanoch Artu alebo nové Kreatívne centrum Trnava. Tam by som ja hľadala svoje inšpirácie a ako matka s deťmi by som mohla spomenúť môj nedávny zážitok v autokempingu Dlhá pri Trnave, kde je krásna, perfektná motokárová dráha. Je tam super vybudovaný pumptrack a okrem toho je tam autokemping veľmi pekne vybudovaný. Je to miesto, kde sme si naozaj užili veľa zábavy s deťmi. Takisto na Žitnom ostrove Malkia Park, veľmi príjemné miesto na strávenie času s deťmi.
Tento rok sa podarilo obnoviť lety z izraelského Tel Avivu na letisko v Piešťanoch. Izraelci majú náš kraj veľmi radi, čo najradšej navštevujú okrem kúpeľov?
Vo všeobecnosti by som asi mohla povedať, že čo milujú na Slovensku a na našom kraji. Samozrejme, špeciálne obdivujú zeleň. Je pre nich veľmi vzácne vedieť otvoriť okno, to čo nám je prirodzené, že otvorím okno a mám strom pred oknom. Toto sú veci, ktoré oni určite milujú na našom kraji, na našej krajine. Príroda, zeleň, množstvo lesov, samozrejme voda. To, že voda tečie, že máme rieky, že z kohútika sa viete napiť čerstvej vody, to sú veci, ktoré sú určite pre nich veľmi vzácne. A radi chodia určite aj na výlety. Keď sa aj v kúpeľoch zregenerujú, tak vyhľadávajú výlety do našich medovinárstiev. Máme skúsenosti s tým, že sú obľúbené obidve, či už Medolandia alebo medovinárstvo Včelko včelovina. Sú to gurmáni a vinári. Je to krajina s dobrým vínom, fantastickým vínom. To isté vyhľadávajú u nás, čiže víno. Ak prichádzajú aj za svojimi koreňmi alebo hľadajú nejakých svojich potomkov, príbuzných. Veľmi radi navštevujú židovské cintoríny, navštevujú všetky židovské pamiatky, synagógy. Či už sú to synagóga vo Vrbovom alebo sú to prerobené synagógy, alebo rekonštruované synagógy v Trnave. Samozrejme, upriamujeme ich pozornosť aj na Holokaust Múzeum v Seredi.